Вівторок, 09.03.2021, 09:27
Вітаю Вас Гість | RSS

Рашівська ЗОШ І-ІІІ ступенів

Меню сайту

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Форма входу


Історія школи

Деякі відомості з історії школи

На древніх, високих кручах

На березі річки Псла

Є давнє козацьке містечко

Рашівка люба моя

Як відомо, Рашівка була здана містечкам. Завдяки щетинному промислу і торгівлі була відома по всій Росії і за рубежем. В ній було два винних і селітрових заводи, водяні млини, маслобійні і різні ремесла. Велика частина населення була втягнута в міжнародні зв’язки. Все це вимагало грамотних людей.

Життя настирливо вимагало грамотних людей з більшим об’ємом знань, ніж давала початкова трирічна школа. На прохання жителів села в 1876 р. було відкрито міністерське  2-х класне училище з 5 річним навчанням / відповідно до нового положення 1874 р. про початкові школа/ там же на подвірї швидко було збудоване друге  приміщення на дві класні кімнати. В цих двох будинках розмістилося Міністерське 2-х класна училище.

 

Термін навчання (5 років) розподілявся так:

1. Підготовчий клас-1 рік. 85 учнів (хл.- 60. дів.- 25).

2. Перший клас-2 роки навчання (перше і друге відділення).

2 клас-2 роки навчання (теж 1-ше і 2-ге відділення).

 

Першим завідуючим був Дубяга Х. О. Учнів у школі було від 150 до 200 осіб. Закінчували її, звичайно, далеко не всі.

    В кінці ХІХ ст. на кошти церков єпархіальних відомств в Рашівці було відкрито дві початкових церковно - приходських шкіл (при Христо – Рождественській і при Успенській церквах). Курс навчання в них був трирічний, а в 1911 р. був відкритий і четвертий клас, що звався «додаткове відділення». В Успенській церковно – приходській школі початкову освіту в 1908 р. по 1911 р. одержав наш знатний земляк Кириченко Іван Тимофійович, колишній міністр звязку УРСР, генерал – лейтенант у відставці.

     Але і цих шкіл для Рашівка було мало, адже населення було 4000 осіб. В 1910 р. завершено будівництво нової школи, початкової земської школи. Приміщення збудоване на просторому вигоні на краю села, на три класні кімнати з водяним опаленням. Школа збудована повністю на кошти земства (громадян села) і навчання в ній почалося в 1912 р. Срок навчання спочатку був три роки, а потім чотири.

1918р. в Рашівці всі школи (церковно–приходській і початкова були реорганізовані в початкову школу з викладанням української мови). Проводилося навчання укр. мови по підручнику з граматики укр. мови, що її склав учитель Рашівських шкіл Залозний Петро Федорович. По граматиці укр. мови П. Ф. Залозного навчалися діти усіх шкіл України до 1922р.

1922р. – всі вищезазначені школи в Рашівці були реорганізовані. Були утворені: єдина трудова семирічна школа і початкова школа.

1919р. була постанова уряду про ліквідацію неписьменності але в Рашівці були організовані лікнепи, в яких учителі і культармійці (письменні люди, активісти, всі хто міг навчатися письменності) навчали дітей і дорослих грамоти.

. На початку навчального 1934-1935 року початкову школу приєднали до неповної середньої школи. В Рашівці стала одна неповно середня школа. В ній було понад 20 класів: один сьомий, два шостих, три п’ятих класів і т.д.

На 1935-1936 навчальний рік в Рашівці уже повністю здійснилось загально- обов’язкове чотирирічне навчяння. В 1936 – 1937 р. в Рашівці здійснювалась загальна семирічна освіта. Всі діти шкільного віку від 1 до 7 класу були охоплені школою. В школі тоді навчалося 800 учнів. Це була одна з найбільших шкіл району.

Восени 1937 р. в Рашівці було відкрито 8-й клас. Школа стала середньою школою. До Вітчизняної війни з середньої школи зроблено два випуски 10-х класів.

Перед самою війною 20 червня 1941 р. відбувся другий випуск Рашівської середньої школи в кількості 14 осіб. З початку війни переважна кількість хлопців пішли на фронт.

В 1943 – 1944 роках був проведений облік дітей і підлітків 7 – 15 річного віку для охоплення їх навчання у школах. Школа відновила свою роботу. Директором школи був Кожа Гаврило Андрійович, завуч – Зімбалевська Надія Кузьмівна, військокерівником Волошин Дмитро Кирилович.

В школі навчалось до 500 учнів в кінці 1945 року. 1945 – 1946 навчальний рік після Вітчизняної війни був першим післявоєнним роком. Цього року відбувся третій випуск 10 – го класу. З року в рік зростала матеріально – технічна база школи, вдосконалювалися методи навчально-виховної роботи. Всі діти шкільного віку на 1949 рук були охоплені навчанням.

 

    Рашівська середня школа з 60-х років стала одною з ведучих шкіл області по запровадженню виробничого навчання по тракторній і особливо по автомобільній справі. Приклад з Рашівки по запровадженню виробничого навчання в школі унаслідували по тракторній справі школи сіл: Березової Луки, Великих Будищ, Лютеньки, а по автосправі – Веприк, Петрово-Роменка і Гадяч.

В 70 – 80х роках проходило подальше вдосконалення навчально-виховної роботи, зміцнення матеріальної бази школи, зміцнення звязків школи з колгоспом і розвиток виробничого навчання з автосправи.

Директором Рашівської середньої школи з 1956 рік по 1983рік був заслужений учитель Української РСР – Волошин Дмитро Кирилович.

Нині будується нове шкільне приміщення школи на 216 учнів. Школа обладнана сучасними комп’ютерними класами. На високому фахово-методичному рівні ведеться викладання предметів гуманітарного циклу та спортивно-масова робота. Учні є постійними призерами районних, обласних і всеукраїнських спортивних змагань. У школі працює учнівський театр, який регулярно дає вистави в сільському будинку культури для всього села. В школі діє учнівський духовий оркестр, який носить звання «Народний колектив». В оркестрі залучено 50 учнів. На щорічному обласному марш-параді духових оркестрів постійно займає призові місця.

  

Пошук
Друзі сайту

<